praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Pomiar poziomu w szlamatorze

Czujnik poziomu VEGAPULS64 na szlamatorze

Pomiar poziomu w branży budowlanej to nie lada wyzwanie. Stosowane surowce czy półprodukty mają trudne do okiełznania przez czujniki poziomu właściwości – oblepiają, pylą. Dodatkową przeszkodą są elementy konstrukcyjne umiejscowione w zbiornikach / urządzeniach podlegającym opomiarowaniu. Taką właśnie trudną, z punktu widzenia pomiaru poziomu, sytuacją mamy do czynienia mierząc poziom w szlamatorach.

Czujniki poziomu w szlamatorze – problem.

Zgłosiła się do nas jedna z firm produkująca materiały budowlane. W celu optymalizacji procesu Klient używał czujników poziomu w szlamatorze z piaskiem, a precyzyjnie ujmując, z mieszaniną wody, piasku i wapna. Stosowany  system pomiarowy był jednak wadliwy – z uwagi na mieszadło zainstalowane w szlamatorze, dotychczasowy układ pomiaru poziomu fałszywie sygnalizował stan max. i wyłączał szlamator. To z kolei powodowało wyłączenie całej linii produkcyjnej i realne straty. Problemem było właśnie mieszadło, które generowało fałszywe sygnały dla czujnika poziomu.

Sonda radarowa poziomu o częstotliwość 80 GHz
Czujnik poziomu VEGAPULS64 na szlamatorze
Sonda poziomu VEGAPULS64 na szlamatorze

Mając na uwadze problemy z dotychczasowym układem, zaproponowaliśmy testy z sondą radarową poziomu VEGAPULS 64, która została skonstruowana właśnie do pomiaru poziomu w zbiornikach z mieszadłami i innymi elementami mogącymi zakłócać pomiar. Sonda poziomu VEGAPULS 64 jest bowiem pierwszą sondą radarową do pomiaru poziomu cieczy wykorzystującą częstotliwość 80 GHz.

Dzięki takiej częstotliwości możliwe jest zwiększenie skupienia wiązki, co z kolei pozwala na zastosowanie sondy w bardzo trudnych warunkach pomiarowych, w miejscach gdzie inne czujniki poziomu nie są w stanie dokonać wiarygodnych pomiarów (m.in ze względu na fałszywe odbicia od elementów konstrukcyjnych).  Po odpowiednim skalibrowaniu czujnika, po nauczeniu sondy rozpoznawania fałszywych sygnałów (tzw. fałszywe echa), okazało się, że VEGAPULS64 mierzy poprawnie poziomu w szlamatorze, bez fałszywych „alarmów”. Do układu dołożyliśmy wskaźnik poziomu VEGAMET 842 i od tej pory Klient nie ma problemu z pomiarem poziomu w tym punkcie procesu.

Wskaźnik poziomu VEGAMET 842
Wskaźnik poziomu VEGAMET 842 zastępuje wskaźnik z wadliwego systemu

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o radarowych czujnikach poziomu (sondach radarowych) wykorzystujących częstotliwość 80 GHz zapraszamy do lektury „Pod kontrolą”:

Temat wydania: Pierwszy na świecie radar do cieczy o częstotliwości 80 GHz – mały, skuteczny, uniwersalny

 

 

 

Pomiar poziomu w szlamatorze

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco