praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

O nas

Pasjonaci automatyki

Na wstępie zwykło się pisać o tym kim jest autor niniejszego blogu. Ponieważ akademia-automatyki nie ma jednego lecz wielu autorów, istnieje uzasadniona obawa, że opis ich wszystkich byłby nie tylko żmudny dla opisującego ale i nudny dla Czytelnika. Zamiast pisać o tym kim jesteśmy, napiszemy więc w skrócie kim nie jesteśmy lub staramy się nie być.

Nie jesteśmy studentami politechniki – niestety ten okres mamy już za sobą. Jesteśmy za to – jedni bardziej inni mniej – świeżo upieczonymi absolwentami uczelni wyższych, w większości technicznych.

Nie jesteśmy urzędnikami, politykami, samorządowcami, nie mam nic wspólnego z wielką i małą polityką (to na wypadek aby ktoś starał się dopatrzyć w artykułach jakichkolwiek politycznych uwarunkowań).

plakat2Nie jesteśmy „ludźmi zza biurka” spędzającymi każdy dzień przed arkuszami kalkulacyjnymi, raportami, dokumentami, liczbami i Facebooku :). Biegamy po zakładach chemicznych, zjeżdżamy do kopalń, wdrapujemy się na kominy elektrociepłowni, w lato uwielbiamy prace w chłodniach, w zimę częściej odwiedzamy huty.

Nie jesteśmy wypalonymi pracownikami, chcącymi tylko przepracować swoją szychtę (tłum. z gwary śląskiej –> zmianę, dniówkę w pracy) i zapomnieć. Kochamy to co robimy, z czym się spotykamy na co dzień, nawet jeśli to coś zdarza się 70 metrów nad lub 600 metrów pod ziemią.

 

Nie jesteśmy „korpoludźmi” walczącymi z każdym, wszędzie i wszelkimi dostępnymi środkami o pozycję zawodową, awans, respekt. Nie boimy się naszych szefów, a oni nie boją się nas 🙂 Mamy szczęście pracować z ludźmi, dla których liczy się dobrze wykonywana praca w optymalnych warunkach zaufania, szacunku, zwykłej koleżeńskiej uprzejmości i harmonii pomiędzy profesją, a życiem osobistym.

czlowiek_introlNie jesteśmy fashionholikami, kulinarnymi odkrywcami czy czytelnikami brukowców. Nie interesuje nas moda, gotowanie, życie tak zwanych gwiazd i inne lifestyle’owe tematy. Jeśli już to gsm, gprs, lte, ps3 . Powyższe właściwości są charakterystyczne dla większości lecz nie wszystkich z nas – niektórzy lubią się przebrać czasem w jakieś ciuszki, przejrzeć „papilitoka” i upichcić schabowego z modrom kapustą :).

Jesteśmy singlami/mężami/żonami, ojcami/matkami, kibicami, inżynierami, a przede wszystkim pasjonatami automatyki przemysłowej.

 

Dlaczego warto czytać ten blog?

Wierzymy, jakby kuriozalnie to nie brzmiało, że w automatyce liczą się ludzie. Dlatego na co dzień pracujemy z ludźmi, dlatego też tworzymy ten blog. Dla ludzi automatyki.

 

lupa_przemyslu

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym:

 • jak kontrolować zużycie mediów w swoim zakładzie?
 • jak i czym monitorować parametry procesowe w elektrociepłowni, cementowni, biogazowni czy oczyszczalni ścieków?
 • ile kosztują Cię wycieki na rurociągach?
 • do czego służą manometry membranowe, a do czego te z rurką Bourdona?
 • jak zmierzyć temperaturę cieczy sięgającą na przykład 1200oC?
 • jak stworzyć układ regulacji temperatury i wilgotności w Twojej hali produkcyjnej
 • jak rejestrować i wizualizować swój proces bezprzewodowo
 • jak optymalizować dostawy surowców poprzez pomiar on-line ich stanu
 • jak ustrzec się samozapłonu biomasy czy węgla?
 • jak i kiedy kalibrować swoje przyrządy pomiarowe?
 • jak usprawnić proces testowania nowych produktów?
 • jak zmierzyć ilość gazu przesyłanego w rurociągach bez ich cięcia czy wiercenia
 • jak przewidzieć awarię łożyska w swojej maszynie?
 • jak i kiedy warto skorzystać z miernika wykorzystującego promieniowanie gamma?

to ten blog jest dla Ciebie. Będziemy na nim poruszać zagadnienia z szeroko pojmowanej automatyki przemysłowej z akcentem na kontrolę procesu, programowanie układów sterowania, modernizację maszyn i linii produkcyjnych, tworzenie systemów rejestracji, wizualizacji i transmisji danych procesowych. Przepływomierze, mierniki poziomu, pomiary ciśnienia, przemysłowe czujniki temperatury, odwadnianie układów parowych, kalibracja urządzeń na obiekcie, pomiary termowizyjne, diagnostyka ultradźwiękowa w utrzymaniu ruchu, programowanie drabinkowe sterownika PLC – te i inne tematy postaramy się systematycznie poruszać na naszym blogu.

Mamy nadzieję, że praktyczne spojrzenie na kwestie automatyzacji i pomiarów przemysłowych przydadzą się wszystkim Czytelnikom bloga tj. ludziom automatyki.

Bo w automatyce liczą się ludzie.

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Odwadniacze

„Napuchnięty” odwadniacz zimą!

Za oknem zima, a temperatura nie nastraja do długiego przebywania poza ogrzewanymi pomieszczeniami. Jeszcze większe katusze „przeżywają” nasze instalacje, szczególnie te na zewnątrz. Masz instalację

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco