Akademia Automatyki

O nas

Pasjonaci automatyki

plakat1

Na wstępie zwykło się pisać o tym kim jest autor niniejszego blogu. Ponieważ akademia-automatyki nie ma jednego lecz wielu autorów, istnieje uzasadniona obawa, że opis ich wszystkich byłby nie tylko żmudny dla opisującego ale i nudny dla Czytelnika. Zamiast pisać o tym kim jesteśmy, napiszemy więc w skrócie kim nie jesteśmy lub staramy się nie być.

Nie jesteśmy studentami politechniki – niestety ten okres mamy już za sobą. Jesteśmy za to – jedni bardziej inni mniej – świeżo upieczonymi absolwentami uczelni wyższych, w większości technicznych.

Nie jesteśmy urzędnikami, politykami, samorządowcami, nie mam nic wspólnego z wielką i małą polityką (to na wypadek aby ktoś starał się dopatrzyć w artykułach jakichkolwiek politycznych uwarunkowań).

plakat2Nie jesteśmy „ludźmi zza biurka” spędzającymi każdy dzień przed arkuszami kalkulacyjnymi, raportami, dokumentami, liczbami i Facebooku :). Biegamy po zakładach chemicznych, zjeżdżamy do kopalń, wdrapujemy się na kominy elektrociepłowni, w lato uwielbiamy prace w chłodniach, w zimę częściej odwiedzamy huty.

Nie jesteśmy wypalonymi pracownikami, chcącymi tylko przepracować swoją szychtę (tłum. z gwary śląskiej –> zmianę, dniówkę w pracy) i zapomnieć. Kochamy to co robimy, z czym się spotykamy na co dzień, nawet jeśli to coś zdarza się 70 metrów nad lub 600 metrów pod ziemią.

 

Nie jesteśmy „korpoludźmi” walczącymi z każdym, wszędzie i wszelkimi dostępnymi środkami o pozycję zawodową, awans, respekt. Nie boimy się naszych szefów, a oni nie boją się nas 🙂 Mamy szczęście pracować z ludźmi, dla których liczy się dobrze wykonywana praca w optymalnych warunkach zaufania, szacunku, zwykłej koleżeńskiej uprzejmości i harmonii pomiędzy profesją, a życiem osobistym.

czlowiek_introlNie jesteśmy fashionholikami, kulinarnymi odkrywcami czy czytelnikami brukowców. Nie interesuje nas moda, gotowanie, życie tak zwanych gwiazd i inne lifestyle’owe tematy. Jeśli już to gsm, gprs, lte, ps3 . Powyższe właściwości są charakterystyczne dla większości lecz nie wszystkich z nas – niektórzy lubią się przebrać czasem w jakieś ciuszki, przejrzeć „papilitoka” i upichcić schabowego z modrom kapustą :).

Jesteśmy singlami/mężami/żonami, ojcami/matkami, kibicami, inżynierami, a przede wszystkim pasjonatami automatyki przemysłowej.

 

Dlaczego warto czytać ten blog?

Wierzymy, jakby kuriozalnie to nie brzmiało, że w automatyce liczą się ludzie. Dlatego na co dzień pracujemy z ludźmi, dlatego też tworzymy ten blog. Dla ludzi automatyki.

 

lupa_przemysluCzy zastanawiać się kiedyś nad tym:

 • jak kontrolować zużycie mediów w swoim zakładzie?
 • jak i czym monitorować parametry procesowe w elektrociepłowni, cementowni, biogazowni czy oczyszczalni ścieków?
 • ile kosztują Cię wycieki na rurociągach?
 • do czego służą manometry membranowe, a do czego te z rurką Bourdona?
 • jak zmierzyć temperaturę cieczy sięgającą na przykład 1200oC?
 • jak stworzyć układ regulacji temperatury i wilgotności w Twojej hali produkcyjnej
 • jak rejestrować i wizualizować swój proces bezprzewodowo
 • jak optymalizować dostawy surowców poprzez pomiar on-line ich stanu
 • jak ustrzec się samozapłonu biomasy czy węgla?
 • jak i kiedy kalibrować swoje przyrządy pomiarowe?
 • jak usprawnić proces testowania nowych produktów?
 • jak zmierzyć ilość gazu przesyłanego w rurociągach bez ich cięcia czy wiercenia
 • jak przewidzieć awarię łożyska w swojej maszynie?
 • jak i kiedy warto skorzystać z miernika wykorzystującego promieniowanie gamma?

to ten blog jest dla Ciebie. Będziemy na nim poruszać zagadnienia z szeroko pojmowanej automatyki przemysłowej z akcentem na kontrolę procesu, programowanie układów sterowania, modernizację maszyn i linii produkcyjnych, tworzenie systemów rejestracji, wizualizacji i transmisji danych procesowych. Przepływomierze, mierniki poziomu, pomiary ciśnienia, przemysłowe czujniki temperatury, odwadnianie układów parowych, kalibracja urządzeń na obiekcie, pomiary termowizyjne, diagnostyka ultradźwiękowa w utrzymaniu ruchu, programowanie drabinkowe sterownika PLC – te i inne tematy postaramy się systematycznie poruszać na naszym blogu.

Mamy nadzieję, że praktyczne spojrzenie na kwestie automatyzacji i pomiarów przemysłowych przydadzą się wszystkim Czytelnikom bloga tj. ludziom automatyki.

Bo w automatyce liczą się ludzie.

One thought on “O nas

 1. John Edwards

  Hi

  I have been looking for a handheld thermal imager exactly like the PK-160 which is similar to the FLIR C2 or the SEEK REVEAL. The problem is i need a compact unit like all these EXCEPT none have the temperature range to be useful for industrial applications as steam plants operate usually up to 1200 F or so. Therefore a range of at least 0-650 C would be needed yours seems to be 0-350 C which is one of the best ranges out there i have found so far for a unit of this type…. BUT it is still vastly inadquiet to be practical for my needs.
  I noticed you have a paragraph about calibrations up to 1500 C …..”is it possible to calibrate a PK -160 for that range?
  If it is, you would have the unit i would be interested in having and it would BLOW AWAY the competition….hands down.
  Please let me know.

  John Edwards

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *