praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Czym mierzyć stężenie? Czyli nowa generacja refraktometrów procesowych

Z myślą o potrzebach użytkowników branży chemicznej, spożywczej czy farmaceutycznej, przedstawiamy najnowszą generację refraktometrów procesowych do ciągłego monitorowania stężeń cieczy. Przyjrzymy się dziś najnowszej propozycji firmy Vaisala, refraktometrów Polaris™ PR-53. Zaprojektowane zostały w celu optymalizacji procesów, oszczędzania zasobów, energii i czasu oraz zwiększania wydajności i jakości produktów.

Rodzina refraktometrów procesowych VAISALA Polaris™ PR-53
Rodzina refraktometrów procesowych VAISALA Polaris™ PR-53

Refraktometry do pomiaru stężenia roztworów

Należy podkreślić, że niezależnie od tego, czy produkcja dotyczy żywności i napojów, cukru, farmaceutyków czy chemikaliów, niezawodny i stabilny pomiar stężeń cieczy na linii jest koniecznością, aby zapewnić jakość, bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. W tym celu wielu operatorów przemysłu przetwórczego polega na technologii refraktometru — dokładnej, niezawodnej i powtarzalnej metodzie, która wykorzystuje współczynnik załamania światła (RI) do pomiaru stężeń cieczy bezpośrednio w procesie (online). Najnowsze refraktometry procesowe to urządzenia oparte na dziesięcioleciach doświadczeń inżynierów VAISALA. Powstała rodzina Polaris™ PR-53 zapewnia szeroki wybór zastosowań w branżach spożywczej, chemicznej, papierniczej, farmaceutycznej i wielu innych. Refraktometry procesowe VAISALA Polaris jesczze bardziej niż dotychczas zapewnią poprawę jakości, optymalizację produkcji i oszczędności energii.

Konstrukcja refraktometru
Konstrukcja refraktometru

 

Typowe zastosowania refraktometrów

Refraktometr w wykonaniu sanitarnym PR-53-A został zaprojektowany z myślą o potrzebach użytkowników końcowych w branży napojów, mleczarskiej i przetwórstwa spożywczego, a także branży farmaceutycznej i klientów OEM. Dopuszczenia sanitarne 3-A oraz certyfikacja EHEDG potwierdzają spełnienie najwyższych wymagań higienicznych w produkcji żywności.

Refraktometr procesowy Polaris PR-53-A
Refraktometr procesowy Polaris PR-53-A

Z kolei wersja przemysłowa PR-53-G zapewnia dokładność, powtarzalność i niezawodność, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach procesowych. Refraktometry te są odporne na korozję, wysoką temperaturę, ciśnienie, zanieczyszczenia czy wilgoć. Dodatkowo istnieje możliwość doposażenia układu pomiarowego o automatyczny układ mycia pryzmatu refraktometru (np. w przypadku mediów obklejających czy gęstych syropów).

Refraktometr procesowy PR-53-G
Refraktometr procesowy PR-53-G

Dla mediów agresywnych chemicznie, przeznaczona jest wersja refraktometru PR-53-W oraz PR-53-M wraz z przepływową komorą wykonaną z teflonu.

Natomiast dla przemysłu papierniczego i pomiaru stężenia ługów, zaprojektowana została nowa, specjalistyczna wersja PR-53-SD. Wyposażona w układ montażowy SAFE-DRIVE, umożliwiający bezpieczne operowanie czujnikiem bez postoju procesu i opróżniania rurociągu.

Refraktometr procesowy PR-53-SD
Refraktometr procesowy PR-53-SD

Dlaczego warto stosować refraktometry PR-53 Polaris?

  • dostępne w wielu wersjach i dla szerokiej gamy zastosowań
  • technologia 5-tej generacji,
  • stabilny i ciągły i dokładny pomiar bez konieczności okresowej kalibracji,
  • wersja „stand-alone” lub w pakiecie z wyświetlaczem Indigo520
  • dostępna komunikacja HART i Modbus RTU,
  • błyskawiczny czas dostawy od producenta,
  • dokładność ±0.00014 nD oraz zwiększona powtarzalność pomiaru ±0.00002 nD,
  • pełna kompatybilność ze starszymi akcesoriami montażowymi takimi jak układy mycia, cele pomiarowe, przyłącza.

Wyświetlacz Indigo520 współpracujący z refraktometrami Vaisala Polaris
Wyświetlacz Indigo520 współpracujący z refraktometrami Vaisala Polaris

 

Czym mierzyć stężenie? Czyli nowa generacja refraktometrów procesowych

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary temperatury

Rezystory w czujnikach temperatury

Generalnie wyróżniamy 2 podstawowe typy czujników temperatury, którymi możemy dokonywać pomiaru rezystancji lub pomiaru napięcia. Głównymi elementami pomiarowymi w tych dwóch przypadkach są rezystory pomiarowe

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco