praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Kontrola gorączki w czasie covid

Do niedawna globalna pandemia wydawała się jedynie katastroficzną wizją filmów typu science-fiction czy thrillerów. Rok 2020 pokazał, że fikcja stała się realna, a my musimy nauczyć się żyć z wszechobecnym zagrożeniem. Jak już wiemy, wysoka temperatura ciała jest głównym objawem zakażenia SARS-COV-2, a jej kontrola stała się metodą względnego zabezpieczenia się przed zakażeniem większej ilości osób. Termowizja okazała się rozwiązaniem idealnym, zapewniającym automatyczny, zdalny pomiar, pozwalający na wychwytywanie osób potencjalnie zakażonych.

 

Na samym początku pandemii kontrola temperatury osób wchodzących odbywała się przy użyciu bezkontaktowego termometru. Była to podstawowa procedurą na lotniskach i innych miejscach publicznych. Metoda ta posiada jednak krytyczną wadę – wymaga obecności ludzi – kontrolerów.
Jest ona zatem obarczona ryzykiem przeniesienia wirusa na osoby dokonujące pomiarów, które następnie bezwiednie zarażają kolejne badane osoby. Co nie mniej ważne, ręczny pomiar jest wolny, co generuje spowolnieniu ruchu, a nawet zatory. Z uwagi na wady ręcznej kontroli, potrzebny był automatyczny, szybki i w pełni zdalny sposób pomiary temperatury ciała człowieka. Tak na rynku pojawiły się systemy termowizyjne do kontroli gorączki. Dwa z nich omówimy poniżej.

 

Angielska firma Land Ametek oferuje system vIRalert 3, a firma SATIR proponuje układ CK350-F. Obie propozycje to kompletne rozwiązania systemowe on-line, które pozwalają na szybki monitoring temperatury ciała (najczęściej twarzy), bez spowalniania przepływu ludzi. Oba systemy, oprócz kamery, zawierają także wzorzec referencyjny (wzorzec ciała doskonale czarnego) dla uzyskania dokładności nawet do 7 razy lepszej niż standardowych kamer termowizyjnych. Co nie mniej ważne, oferują one także automatyczne ostrzeganie o przekroczeniu zadanej temperatury, są bardzo proste w obsłudze i pozwalają na szybką instalacje i zmianę lokalizacji monitoringu. Obie propozycje to kompletne systemy, czyli oprócz kamery otrzymujemy także wzorzec referencyjny, statywy lub uchwyty naścienne,  oprogramowanie. Systemy różnią się przede wszystkim rozdzielczością zastosowanej kamery, co ma wpływ na pole widzenia i ilość osób, jakie kamera monitoruje w tym samym czasie.

vIRalert 3
• pomiar z bezpiecznej odległości 1-2 m
• skanowanie jednej osoby w trakcie komunikacyjnym zgodnie z zaleceniami agencji medycznej FDA
• zintegrowana kamera wizyjna i funkcja detekcji twarzy
• zasilanie kamery z portu USB laptopa
• laptop w zestawie (opcja za dopłatą)
• alarm dźwiękowy i wizualny na komputerze PC (lub opcjonalny zdalny)

 

Jak działa vIRalert 3 można zobaczyc na filmie:

Kamera systemu detekcji gorączki CK350-F

CK350-F:

• skanowanie jednoczesne do 16 osób
• pomiar w odległości do 5 m
• automatyczne zdjęcia wychwyconych osób – raport
• dwa wyjścia alarmowe
• zasilanie kamery PoE
• oprogramowanie z dostępem z poziomu przeglądarki internetowej

 

 

 

Jak działa CK350-F w praktyce pokazuje film:

 

Oba systemy kontroli gorączki odpowiednie są do instalowania w obszarach, w których znajdują się duże skupiska ludzi, takich jak wejścia do zakładów pracy, lotnisk, biurowców, centrów handlowych i do innych miejsc użyteczności publicznej.

Kontrola gorączki w czasie covid

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco