Akademia Automatyki
Kawitacja – jak zapobiegać kawitacji na pompach

Kawitacja – jak zapobiegać kawitacji na pompach

Kawitacja to gwałtowne zjawisko polegające na przemianie cieczy w gaz pod wpływem zmniejszenia ciśnienia.Dzieje się tak na przykład w wąskich otworach zaworów lub na powierzchni łopat wirników pomp. Kawitacja jest najczęściej bardzo niepożądanym i szkodliwym zjawiskiem doprowadzającym w konsekwencji do uszkodzeń nawet najtrwalszych materiałów.Tworzące się na ułamek sekundy pęcherzyki gazu zapadając się wywołują bowiem nawet kilkusetkrotny lokalny wzrost ciśnienia i niszczącą falę uderzeniową. Jak się przed tym przestrzec? Wykrywać na czas!


Powstawaniu kawitacji sprzyjają wszelkie rysy i porowatości powierzchni. Wyrwania materiału wirnika lub obudowy w konsekwencji kawitacji potęgują to zjawisko, doprowadzając najpierw do spadku sprawności pompy, zwiększenia hałasu, a następnie uszkodzenia (pęknięcia).

Uszkodzony wirnik pompy

Każdy pęcherzyk zapadając się wytwarza trzask słyszalny w ultradźwiękach. Wykorzystując miernik ultradźwięków i wibracji możemy w prosty sposób zlokalizować miejsce występowania kawitacji. Ultradźwiękowa analiza sygnału zarejestrowanego na obudowie pompy pozwala na określenie granicznych parametrów (ciśnienie, temperatura, gęstość cieczy), przy których powstaje zjawisko kawitacji. Natężenie i charakter sygnału są zależne od stanu technicznego pompy, a wartości wskazań rosną wraz z zużyciem elementów pompy.

Tak wygląda kawitacja na ekranie miernika ultradźwięków:

Pompa1 - kawitacjaA tak wygląda prawidłowa praca pomby na ekranie miernika ultradźwięków:

Pompa1 - bez kawitacji

Stosując okresową kontrolę możemy w znacznym stopniu ograniczyć przypadkowe awarie sprzętu i w razie potrzeby przygotować się na wymianę uszkodzonych części.

SDT270d

 

 

 

 

Zobacz wszystkie możliwości miernika ultradźwięków i wibracji SDT 270 >>>>

 

 

 

 


Autor:

Ultradźwięków-entuzjasta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + = 9