praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Kawitacja – jak zapobiegać kawitacji na pompach

Kawitacja to gwałtowne zjawisko polegające na przemianie cieczy w gaz pod wpływem zmniejszenia ciśnienia.Dzieje się tak na przykład w wąskich otworach zaworów lub na powierzchni łopat wirników pomp. Kawitacja jest najczęściej bardzo niepożądanym i szkodliwym zjawiskiem doprowadzającym w konsekwencji do uszkodzeń nawet najtrwalszych materiałów.Tworzące się na ułamek sekundy pęcherzyki gazu zapadając się wywołują bowiem nawet kilkusetkrotny lokalny wzrost ciśnienia i niszczącą falę uderzeniową. Jak się przed tym przestrzec? Wykrywać na czas!


Powstawaniu kawitacji sprzyjają wszelkie rysy i porowatości powierzchni. Wyrwania materiału wirnika lub obudowy w konsekwencji kawitacji potęgują to zjawisko, doprowadzając najpierw do spadku sprawności pompy, zwiększenia hałasu, a następnie uszkodzenia (pęknięcia).

Uszkodzony wirnik pompy

Każdy pęcherzyk zapadając się wytwarza trzask słyszalny w ultradźwiękach. Wykorzystując miernik ultradźwięków i wibracji możemy w prosty sposób zlokalizować miejsce występowania kawitacji. Ultradźwiękowa analiza sygnału zarejestrowanego na obudowie pompy pozwala na określenie granicznych parametrów (ciśnienie, temperatura, gęstość cieczy), przy których powstaje zjawisko kawitacji. Natężenie i charakter sygnału są zależne od stanu technicznego pompy, a wartości wskazań rosną wraz z zużyciem elementów pompy.

Tak wygląda kawitacja na ekranie miernika ultradźwięków:

Pompa1 - kawitacjaA tak wygląda prawidłowa praca pomby na ekranie miernika ultradźwięków:

Pompa1 - bez kawitacji

Stosując okresową kontrolę możemy w znacznym stopniu ograniczyć przypadkowe awarie sprzętu i w razie potrzeby przygotować się na wymianę uszkodzonych części.

SDT270d

 

 

 

 

Zobacz wszystkie możliwości miernika ultradźwięków i wibracji SDT 270 >>>>

 

 

 

 


Autor:

Ultradźwięków-entuzjasta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kawitacja – jak zapobiegać kawitacji na pompach

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary wilgotności

Czym mierzyć wilgotność peletu?

Za sprawą przyjętej polityki, zwiększającej udział energii ze źródeł odnawialnych, rynek peletu, rozwija się dynamicznie od kilku lat w całej Unii Europejskiej. Również w Polsce

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco