praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Pirometry do procesu walcowania na gorąco i nie tylko

Dokładny pomiar temperatury ma kluczowe znaczenie w procesie produkcji. Często, by sprostać wysoko postawionym wymaganiom, należy zdecydować się na innowacyjne rozwiązania.  Poruszany dziś proces spalania, wymaga pomiaru temperatury w krytycznych punktach w procesie walcowania na gorąco. Optymalnym rozwiązaniem staje się bezkontaktowy pomiar.

 

W pełni funkcjonalne, dobrze wykonane pirometry stacjonarne do ciągłego, bezkontaktowego pomiaru temperatury w całej linii walcowania na gorąco, oferuje firma Land Ametek.

Pirometry stacjonarne serii LAND System 5 / LAND SPOT
Pirometry stacjonarne serii LAND System 5 / LAND SPOT
Pirometry od zadań specjalnych

Seria pirometrów LANDSYSTEM 5 została skonstruowana dla użytkowników wymagających wysokiej dokładności, powtarzalności i pewności pomiaru. W procesie walcowania na gorąco, kiedy istnieje potrzeba bezkontaktowego pomiaru małych elementów z dużej odległości, obiektów, które są niedostępne lub znajdują się w obszarach o wysokim poziomie zakłóceń radiowych i w środowiskach o wysokiej temperaturze, gdzie chłodzenie wodne nie jest dopuszczalne, dobrym wyborem będzie pirometr SPOT R100. Pirometr SPOT R 100 pracuje w zakresie temperatury od +400 do +1800°C przy dokładności 0,25% lub 0,5% w trybie Ratio.

W pirometrze zastosowano opatentowany układ celowania zielonym wskaźnikiem LED, który służy do precyzyjnego ustawiania na obiekt pomiarowy nawet w przypadku jarzących się metali. Dodatkowo, pirometr posiada wbudowaną kamerę wizyjną, która pozwala ocenić lokalnie lub zdalnie miejsce pomiaru bez obaw uszkodzenia wzroku.
W układzie optycznym zastosowano  funkcjonalną i wygodną w użyciu zmechanizowaną ogniskową,  z regulacją z poziomu menu lub software’u, dzięki której w każdej chwili można komfortowo dostosować pole pomiarowe.

Odczyt wartości mierzonej i ustawień wszystkich pirometrów odbywa się za pomocą menu/wyświetlacza oraz zdalnie  – za pomocą standardowej przeglądarki internetowej z dowolnego miejsca zakładu.

Warto zaznaczyć, że dzięki szerokiej funkcjonalności,  SPOT R 100 sprawdza się w połączeniu z dużymi systemami PLC lub DCS. Natomiast w przypadku mniejszych aplikacji, gdzie nie występuje zakładowy system wizualizacji i archiwizacji, pomocne jest opcjonalne oprogramowanie SPOT VIEWER.

Kompletny pomiar temperatury

Pirometry to jedne z urządzeń do bezdotykowych pomiarów temperatury. Kompletny pomiar temperatury uzyskamy dodatkowo przy użyciu skanerów liniowych LANDSCAN  – do szybkiego skanowania całej szerokości przenośnika transportującego gorący koks po gaszeniu. Zapobiega spaleniu przenośnika i dalszych instalacji. Istotną funkcję pełnią  również kamery termowizyjne LAND NIR. Stosowane są do bezpośredniego pomiaru rozkładu temperatury
wsadu w piecu i/lub materiałów. Dzięki temu  zapewnimy pełny rozkład temperatury produktu, co daje dokładniejsze sterowanie procesem a w efekcie poprawę jakości produktów.

skaner temperatury
skaner temperatury
kamera termowizyjna
kamera termowizyjna

Podsumowując, dzięki wykorzystaniu najnowszej technik, pirometry SPOT zapewniają dokładny i łatwy w obsłudze bezkontaktowy pomiar temperatury. Połączenie Ethernetu, Modbus’a  TCP, transmisji potokowej obrazu, wyjść analogowych i sygnalizacyjnych w jednym urządzeniu, powoduje, że pirometry SPOT stają się łatwo dostępne dla obsługującego.

Pirometry do procesu walcowania na gorąco i nie tylko

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Kalibracja

Automatyzuj wzorcowanie

Bez papieru, bez błędów, bez straty czasu. Szybko, sprawnie, efektywnie. Automatyzuj wzorcowanie dzięki Zintegrowanemu Systemowi Wzorcowania Beamex pozwalającemu na optymalizację częstotliwości wzorcowania i minimalizuje ryzyko

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco