praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Rejestratory cyfrowe, czyli kilka słów o rejestracji i wizualizacji

Rejestracja parametrów fizycznych lub elektrycznych zachodzących w procesach produkcyjnych to dziś podstawowy obowiązek spełniający wymagane standardy i normy.  Powszechnie stosowane jeszcze do niedawna rejestratory papierowe, zostały prawie całkowicie wyparte przez rejestratory cyfrowe.

Rejestrator cyfrowy
Rejestrator cyfrowy

Rejestratory cyfrowe – przykłady

Nie sposób wymienić wszystkich urządzeń służących rejestracji i wizualizacji danych. Rejestratory cyfrowe to cała gama urządzeń dedykowanych dla różnych zastosowań. Rejestracja danych odbywa się tu w pamięci cyfrowej, a użytkownik ma do nich dostęp najczęściej poprzez połączenie z komputerem. Należy pamiętać, że standardem tych urządzeń jest również programowanie częstotliwości rejestrowania danych, co pozwala na dobór okresu rejestracji optymalnego do potrzeb.

Przyjrzyjmy się zatem kilku, najbardziej typowym rozwiązaniom:

  • cyfrowy rejestrator temperatury SMARTBUTTON firmy ACR – to najprostsze urządzenie, które umożliwia rejestrację 2024 temperatur z zakresu -40÷85°C. Posiada wielkość monety. Można go umieścić zarówno na półce magazynu jak i lodówki, a nawet wysłać w przesyłce. Rejestrator wykorzystywany jest m.in. przez stacje sanepidu do monitorowania pracy chłodziarek oraz firmy spedycyjne przy transporcie artykułów spożywczych.

Rejestrator cyfrowy temperatury SmartButton
Rejestrator cyfrowy temperatury SmartButton

  • rejestrator wilgotności i temperatury otoczenia HUMLOG firmy E+E Elektroniktypowy dla warunków środowiskowych. Rejestrator wilgotności służy do monitoringu powietrza w pomieszczeniach użyteczności publicznej (muzea, kina, sale wykładowe, poczekalnie, klasy szkolne) i magazynów (farmacja, magazyny żywności, składowiska produktów). Aktualnie mierzone wartości wskazuje wyświetlacz LCD. Ilość możliwych do zgromadzenia danych wynosi 2 × 60 000.

 Rejestrator cyfrowy wilgotności HUMLOG
Rejestrator cyfrowy wilgotności HUMLOG

  • system bezprzewodowy WiSenSysprzeznaczony do monitoringu dużej przestrzeni, bez konieczności prowadzenia linii kablowych. Zapewnia bieżącą analizę danych, wykrywanie oraz alarmowanie o przekroczeniu dopuszczalnych wartości. Pewnym ograniczeniem tego systemu jest zasięg transmisji danych, warunkowany przez ukształtowanie monitorowanego terenu.

Bezprzewodowy system rejestracji Wisensys - rejestrator cyfrowy
Bezprzewodowy system rejestracji Wisensys

Proste rejestratory cyfrowe stosuje się głównie w branżach pozaprzemysłowych takich jak: rolnictwo i hodowla, budownictwo mieszkalne, monitoring, transport i logistyka. A co najlepiej sprawdzi się w przemyśle?

Rejestratory  wideograficzne

W przemyśle najlepiej sprawdzają się rozbudowane i zaawansowane urządzenia, czyli rejestratory wideograficzne. Przykładem takowego jest rejestrator procesowy PR20. Urządzenie rejestruje różne parametry procesowe, w tym temperaturę. PR20 jest następcą znanych już w Polsce rejestratorów wideograficznych VR06/VR18. Wyróżnia się większą ilością kanałów wejściowych, szybszym czasem zapisu (100 msek), obsługą większej ilości typów czujników (m.in. Pt1000), zwiększoną pojemnością pamięci wewnętrznej.

Rejestrator cyfrowy wideograficzny PR20
Rejestrator wideograficzny PR20

Rejestrator PR20 prócz sygnałów analogowych może prowadzić rejestrację danych gromadzonych poprzez sieć (Modbus RTU). Dane rejestruje w pamięci cyfrowej i/lub karcie SD (USB). Zastosowany wyświetlacz 5.6” obsługiwany jest dotykowo lub poprzez mysz podłączoną w port USB. Wyświetlacz umożliwia prezentację danych, zarówno w postaci słupków i wykresów, jak i poprzez graficzną wizualizację procesu. Ponadto do zarejestrowanych danych mamy możliwość dodawania odręcznych komentarzy bezpośrednio na ekranie rejestratora z danymi. Rejestratory posiadają także funkcję WebSerwer pozwalającą na podgląd rejestrowanych danych w sieci Internet.

Wraz z systemem radiowym WISENSYS rejestrator PR20 stanowi układ do współpracy z maksymalnie 16 czujnikami radiowymi systemu WISENSYS, takimi jak: czujnik zintegrowanej temperatury, nadajnik do podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury, czujnik pomiaru wilgotności i temperatury, nadajnik z wejściem analogowym 4…20 mA, czujnik zwarcia styku, nadajnik z komunikacja RS485 MODBUS, czujnik pomiaru CO2.

Rejestratory dopasowane do aplikacji

Podsumowując, należy pamiętać, że istnieje wiele innych typów aparatury służącej do rejestracji i wizualizacji danych. Z uwagi na każdorazowy dobór urządzenia do specyficznych wymagań zamawiającego, szczegółowa analiza każdego modelu byłaby pozbawiona sensu. Dlatego też skupiliśmy się dziś na przedstawieniu najbardziej typowych rozwiązań.

Więcej szczegółów w temacie rejestratorów cyfrowych znaleźć można na łamach naszego kwartalnika „Pod kontrolą”.

Temat wydania: Zarejestrować i zwizualizować czyli rzecz o rejestratorach

Rejestrator wideograficzny PR20
Rejestrator wideograficzny PR20

Rejestratory cyfrowe, czyli kilka słów o rejestracji i wizualizacji

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco