praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Jaki przetwornik wilgotności dla klimatyzacji i wentylacji wybrać?

O pomiarze wilgotności powietrza pisaliśmy już niejednokrotnie. Nie jest to pomiar, który należy do najłatwiejszych. Wiedza i doświadczenie czy fachowa pomoc pozwalają wybrać właściwe rozwiązanie. Błędy popełnione na tym etapie lub stosowanie niewłaściwych przetworników wilgotności, mogą nie pozwolić osiągnąć oczekiwanego efektu, a zainwestowane środki zostaną zmarnowane. Kilka tygodni temu polecaliśmy czujniki do stref Ex, a dziś przybliżymy Państwu nieco bardziej przetworniki wilgotności dla klimatyzacji i wentylacji.

Rozwiązanie służące na lata

Szukając odpowiedniego czujnika wilgotności, chcemy, by zapewniały one niezawodne i służące na lata rozwiązania. Chcemy znaleźć przetworniki  nie tylko wysokiej jakości i dokładności ale takie, które zapewnią również długoterminową stabilność pomiarową. Urządzenia spełniające powyższe wymagania oferuje firma E+E. Przetworniki wilgotności E+E Elektronik swoje zastosowanie znajdują w przemyśle, w układach grzewczych, wentylacji oraz klimatyzacji.

Przetworniki wilgotności E+E Elektronik
Przetworniki wilgotności E+E Elektronik

Przedstawimy dziś kilka przetworników, które naszym zdaniem, stanowią najlepsze rozwiązanie dla klimatyzacji i wentylacji.

Przetworniki wilgotności i temperatury – który wybrać?

Na początek przedstawiamy budżetową wersję przetwornika wilgotności. Model EE150 to propozycja wysokiej klasy urządzenia do dużych systemów, w których potrzeba rozwiązań niskobudżetowych.
Konstrukcja do instalacji kanałowych zawiera w dostawie kołnierz montażowy ułatwiający instalację.
Warto zauważyć, że każdy z przetworników EE150 wyposażono w unikatowy, na tym poziomie cenowym, filtr teflonowy. Dzięki bardzo dużej porowatości, filtr skutecznie zatrzymuje większość zanieczyszczeń, zanim dojdą do sensora pomiarowego.

Przetwornik wilgotności EE150
Przetwornik wilgotności EE150

Przetwornik wilgotności serii EE160

Kolejny model – EE 160 przeznaczono głównie dla segmentu HVAC. Pomiar tym w przetworniku oparto na sensorze HCT01, który zapew­nia stabilny pomiar wilgotności. Sensor w standardzie zawiera powłokę HC01, która chroni przed zanieczyszczeniami che­micznymi oraz korozją. Obudowa przetwornika pozwala na montaż ścienny bądź kanałowy, bez konieczności jej otwierania, co bezsprzecznie skraca czas instalacji i chroni elektronikę przed uszkodzeniami. Ponadto obudowa otwierana jest tylko w celu wykonania połączeń elektrycznych. Po otwarciu uzy­skujemy dostęp wyłącznie do kostki zaciskowej, ponieważ wszystkie elementy elektroniczne umieszczone zostały od spodu płyty. Czujnik wilgotności może posiadać wyjścia cyfrowe do pracy w sieci RS486 z protokołem MODBUS RTU lub BACnet MS/ TP. Opcja ta jest przydatna w aplikacjach o dużej ilości przetworników monitorujących warunki środowiska, np. w przypadku magazy­nów. Reasumując, niska cena urządzenia, niskie koszty montażu, duża odpor­ność na uszkodzenia oraz dokładny i stabilny pomiar wilgotności to cechy wyróżniające EE160 pośród innych przetworników.

Przetwornik wilgotności EE160
Przetwornik wilgotności EE160

Przetworniki wilgotności, temperatury i CO2  

Jednym z polecanych przez nas przetworników wilgotności tej kategorii jest przetwornik EE800, który łączy w jednym urządzeniu pomiar trzech wielko­ści: dwutlenku węgla, wilgotności oraz temperatury. Przetwornik EE800 posiada estetyczną obudowę naścienną, która może mieć wyświetlacz LCD wartości mierzonych. Czujnik przeznaczono głównie do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych, gdzie kontrolowane parametry powie­trza powinny wpływać na polepszenie samopoczucia osób tam przebywających. Nawiew świeżego powietrza może być dozowany w sposób kontrolowany, co powinno przyczynić się do zwiększenia oszczędności.

Przetwornik wilgotności, temperatury i CO2
Przetwornik wilgotności, temperatury i CO2

Kanałowy przetwornik dla klimatyzacji

Kanałowe przetworniki serii EE850 wykorzystujemy do pomiarów CO2 w układach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. System auto-kalibracji kompensuje błędy powodowane starzeniem się czujnika pomiarowego, przez co zapewnia doskonałą stabilność długookresową. Oferujemy przetworniki z wyjściami analogowymi lub z cyfrową komunikacją RS485 (Modbus RTU lub BACnet MS/TP).  Warto zauważyć, że nowością, wprowadzoną w ostatnim roku, jest możliwość wykonania tego przetwornika jako 3w1, który  łączy pomiary wilgotności, CO2 oraz temperatury w jednym urządzeniu.

Przetwornik serii EE850
Przetwornik serii EE850

Podsumowując, wybór odpowiedniego przetwornika wilgotności  nie jest ławy. Tylko właściwy dobór optymalnego rozwiązania pomiarowego pozwoli osiągnąć wymierne korzyści i szybki zwrot z inwestycji.

 

Jaki przetwornik do magazynów warzyw i owoców??

Polecamy artykuł:

https://www.podkontrola.pl/pomiary-w-magazynach-warzyw-i-owocow/

 

Jaki przetwornik wilgotności dla klimatyzacji i wentylacji wybrać?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Armatura

Jak dobrać odpowiedni zawór regulacyjny?

Zawór regulacyjny jest urządzeniem, które reguluje przepływ w rurociągu. Wiele zakładów przemysłowych posiada rozbudowaną sieć rurociągów do transportu mediów potrzebnych do prowadzenia działalności produkcyjnej. Zawór

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco