praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Termoizolacje instalacji przemysłowych – dlaczego warto je stosować?

Zdejmowalne termoizolacje przemysłowe armatury to najprostsza droga do zredukowania kosztów energii i zmniejszenia emisyjności cieplnej. Przyjrzymy się dziś bliżej rozwiązaniom, których celem jest znaczne zmniejszenie straty ciepła i temperatury powierzchni. Za przykład weźmy urządzenia przeznaczone do wytłaczania tworzyw sztucznych i formowania wtryskowego (ekstrudery).

Termoizolacje przemysłowe Armstrong
Termoizolacje przemysłowe Armstrong

Czym są termoizolacje przemysłowe Armstrong?

Zdejmowalne termoizolacje przemysłowe wielokrotnego użytku Armstrong to wysokiej jakości prefabrykowane systemy izolacyjne. Zaprojektowane w technologii CAD i wyprodukowane w technologii CNC są niestandardowymi izolacjami powierzchni gorących. Zadaniem termoizolacji przemysłowych jest oszczędzanie energii, wychwytywanie promieniowania cieplnego, minimalizowanie konserwacji izolacji i poprawy otaczającego środowiska pracy. Termoizolacje przemysłowe są w stanie wytrzymać trudne warunki wewnątrz i na zewnątrz, są elastyczne, łatwe w montażu, demontażu i ponownej instalacji, umożliwiają szybki dostęp i łatwe serwisowanie sprzętu.

Filtr siatkowy z termoizolacją i bez termoizolacji
Filtr siatkowy z termoizolacją i bez termoizolacji

Warto podkreślić, że termoizolacja ma specjalny system pasów mocujących Velcro, który pozwala na łatwy i szybki demontaż oraz ponowny montaż. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, pasy mają trwałą konstrukcję, a ich żywotność osiąga nawet 15 lat. Warstwa wewnętrzna składa się z tkaniny z włókna szklanego o gramaturze 816 g/m² odpornej na oddziaływanie wysokich temperatur, nawet do 538°C.  Materiałem izolacyjnym jest natomiast włóknina szklana igłowana mechanicznie typu „E” o wysokiej gęstości 176,2 kg/m3. Dzięki temu izolacja jest spójna i nierozwarstwiona, co też ma znaczny wpływ na wydłużenie jej żywotności.  Dodatkowo termoizolacje mają większą odporność elementów narażonych na rozwarstwienie poprzez zastosowanie ściegu zatrzaskowego „podwójnie szytego”. Warto wspomnieć, że każda izolacja ma swoją tabliczkę znamionową w celu łatwiejszej identyfikacji. 

Termoizolacje przemysłowe – korzyści ze stosowania

Oczywiste jest, że stosowanie termoizolacji Armstrong pozwoli zaoszczędzić znaczne koszty energii. Nie dla każdego jednak oczywistym będzie fakt, że każda precyzyjnie zaizolowana powierzchnia, wykaże aż tak wysokie oszczędności. Termoizolacje przemysłowe pozwalają zredukować straty ciepła  nawet o 85%. Przy średniej temperaturze powierzchni wynoszącej 250–260°C, redukcja ta pozwala na zwrot inwestycji oscylujący w granicach 6 miesięcy. Co ważne, regularne oszczędności, które będą pojawiać się każdego roku przez cały czas żywotności izolacji, trwale przyczynią się do redukcji kosztów energii.

Dzięki termoizolacjom przemysłowym w znaczący sposób redukowany jest poziom hałasu powstały na skutek pracy urządzeń takich jak: kompresory, pompy, wyloty silników, reduktorów ciśnienia. Izolacje
pozwalają zredukować hałas nawet o 44–20 dBa.

Reasumując, termoizolacje przemysłowe armatury to:

  • znaczne oszczędności energii z szybkim zwrotem inwestycji
  • poprawa bezpieczeństwa pracowników poprzez zaizolowanie gorących powierzchni i redukcję poziomu hałasu
  • łatwy montaż i demontaż
  • podwójnie szyta konstrukcja zapewniająca długą żywotność
  • zaprojektowane w kategorii CAD/CNC/ERP QA/Q
  • trwała konstrukcja 

Termoizolacje nie tylko do ekstruderów

Inne zastosowania termoizolacji Armstrong obejmuje: zawory grzybkowe, kulowe, regulacyjne, zwrotne i przepustnice, a także kołnierze, pompy, oprzyrządowanie, głowice urządzeń, wszelkie złożone powierzchnie trudne do zaizolowania metodą tradycyjną.

Informujemy również, że ramach usług wykonujemy bezpłatnie pomiary i kalkulacje powierzchni nadających się do zaizolowania i wyliczamy potencjalne oszczędności energii. Decydując się na termoizolacje wyliczenia te mogą posłużyć do pozyskania dofinansowania w postaci białych certyfikatów.

Termoizolacje instalacji przemysłowych – dlaczego warto je stosować?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco