praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Pierwszy na rynku optyczny (LDO) czujnik do pomiaru zawartości śladowych ilości tlenu rozpuszczonego

Do tej pory pomiar śladowych ilości tlenu rozpuszczonego możliwy był tylko poprzez zastosowanie czujników elektrochemicznych, których metoda pomiaru generuje wiele niedogodności eksploatacyjnych. Teraz pomiar śladowych ilości tlenu rozpuszczonego może być realizowany poprzez zastosowanie czujnika VisiTrace DO szwajcarskiej firmy Hamilton, którego zasada pomiaru bazuje na optycznej metodzie LDO (Luminescent Dissolved Oxygen).

Problemy z czujnikami elektrochemicznymi

Czujniki wykonane w technologii elektrochemicznej wymagają regularnej, stałej obsługi i konserwacji.  W czujnikach tych zachodzą procesy, w wyniku których dochodzi do rozkładu katody oraz zużycia elektrolitu, co prowadzi do powstawania błędów pomiarowych. W celu utrzymania prawidłowości wskazań, konieczna jest regularna kalibracja oraz wymiana zużywających się elementów. Dodatkowo, czujniki elektrochemiczne przed przystąpieniem do pomiaru wymagają przeprowadzenia polaryzacji, której czas wykonania wynosi ok. 2 godzin.

Czas na LDO

Metoda pomiaru LDO pozwala wyeliminować wady tradycyjnych metod elektrochemicznych. W odróżnieniu od czujników elektrochemicznych, optyczny (LDO) czujnik VisiTrace DO  zapewnia precyzyjny i stabilny pomiar śladowych ilości tlenu (brak katody i elektrolitu), szybki czas odpowiedzi. Metoda ta umożliwia natychmiastowy pomiar (brak czasu polaryzacji) i odznacza się łatwą i minimalną koniecznością obsługi. Dodatkowo czujnik wyposażony jest w interfejsy: 4 … 20 mA i Bluetooth 4.0, co umożliwia jego bezpośrednie podłączenie do systemu oraz jednoczesną bezprzewodową komunikację.

Pomiar śladowych ilości tlenu szeroko stosowany jest w energetyce i browarnictwie.

Coal-fired Power Station

Precyzyjny i niezawodny pomiar stężenia śladowych ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie zasilającej układy energetyczne jest jednym z kluczowych parametrów, który ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego systemu ciepłowniczego. Czujnik LDO VisiTraceDO umożliwia precyzyjny, szybki, niezawodny pomiar i kontrolę zawartości śladowych ilości tlenu rozpuszczonego on-line.

W browarnictwie kontrola i monitoring zawartości tlenu na poszczególnych etapach produkcji wpływa na efektywność procesu technologicznego oraz jakość produktu końcowego.

Pomiar i kontrola zawartości tlenu jest bardzo istotna w celu optymalizacji procesu fermentacji.

3Po zakończeniu fermentacji zawartość tlenu rozpuszczonego spada do ilości śladowych (kilka ppb).

Celem dalszych etapów procesu technologicznego, w drodze od  fermentora do rozlewu,  jest całkowite zredukowanie zawartości  tlenu rozpuszczonego, co ma wpływ na zachowanie jakości produktu końcowego, jego walorów smakowych oraz zagwarantowanie odpowiednio długiego okresu przydatności do spożycia.

Dodatkowo na potrzeby przemysłu browarniczego, nasadka w czujniku LDO  VisiTrace DO została wykonana z materiału odpornego na niszczące działanie aktywnego chloru i dwutlenku chloru, zawartego w roztworach wykorzystywanych do dezynfekcji. Tego typu wykonanie nasadki gwarantuje stabilne pomiary po każdym przeprowadzonym procesie mycia CIP.

VisiTrace DO, czyli  pierwszy na świecie optyczny czujnik realizujący pomiar śladowych ilości tlenu w technologii LDO.

czujnik tlenu rozpuszczonego VisiTrace DO
czujnik tlenu rozpuszczonego VisiTrace DO

Kompaktowy, inteligentny czujnik VisiTrace DO zapewnia stabilny przesył danych pomiarowych bezpośrednio do systemu. Wszystkie dane procesowe, eksploatacyjne, kalibracyjne, diagnostyczne,  przechowywane są w jego pamięci.

Dodatkowo czujnik VisiTrace DO wyposażony jest w Bluetooth 4.0 umożliwiający bezprzewodowy monitoring danych pomiarowych, konfigurację oraz kalibrację czujnika.

Zalety stosowania inteligentnego czujnika VisiTrace DO:

  • pomiar w zakresie: 0 … 2,0 ppb;
  • natychmiastowy pomiar (brak polaryzacji);
  • szybki czas odpowiedzi;
  • pomiar niezależny od przepływu i obecności CO2;
  • odporny na niszczące działanie aktywnego chloru i dwutlenku chloru;
  • możliwa kalibracja laboratoryjna;
  • szybka instalacja i uruchomienie (Plug&Play);
  • przewodowy (4…20 mA) i bezprzewodowy (Bluetooth 4.0)  monitoring, konfiguracja i kalibracja.

 


Autor:

Fizchemu-entuzjasta

Pierwszy na rynku optyczny (LDO) czujnik do pomiaru zawartości śladowych ilości tlenu rozpuszczonego

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary ciśnienia

Inteligentne przetworniki ciśnienia

Dzisiejszy wpis poświęcony jest przetwornikom ciśnienia, które zostały skonstruowane do pracy w najtrudniejszych aplikacjach w każdej gałęzi przemysłu. Dzięki swoim rozwiązaniom konstrukcyjnym spełniają wszystkie wymagania

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco