praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

ppoż. w magazynach paliw alternatywnych oraz składach materiałów łatwopalnych

Konieczność zwiększenia ilości wytwarzanej energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii oraz potrzeba maksymalizacji ponownego przetworzenia odpadów pociągnęły za sobą powstawanie nowych magazynów paliw alternatywnych oraz składów odpadów i  materiałów łatwopalnych.  Składowanie/magazynowanie takich materiałów wiąże się jednak z problemem zabezpieczenia przeciwpożarowego, które wynika ze znacznego ryzyka samozapłonu. Odpowiedzią na wymagania branży są nowe, termowizyjne systemy z inteligentną, automatyczną analizą danych temperaturowych powierzchni materiałów.

 

Problematyczne materiały

Rodzajów paliw alternatywnych jest wiele – od RDF, SRF, PASr, PASi, przez wszelakie opony, osady kanalizacyjne, szlam oczyszczalni, po mączkę zwierzęcą i kostną (MBM) oraz biomasę. Polska szczególnie upodobała sobie biomasę, ale rynek paliw alternatywnych ciągle się rozwija. Mimo tego, że paliwa alternatywne uznawane są jako stabilne i bezpieczne źródła energii dla przemysłu cementowego i energetycznego, to zjawisko ich samozapłonu występuje w zakładach na całym świecie.

Podobnie w przypadku składowisk odpadów – teoretycznie pożar nie powinien na nich wystąpić, gdyż, zgodnie z przepisami, jest na nich składowany materiał o niskiej kaloryczności (poniżej 6 MJ/kg). Okazuje się jednak, że w ostatnich latach dochodziło w Polsce do wielu pożarów również w tych miejscach. Nawet przy dobrze działających systemach detekcji gazów, okazuje się, że nie zawsze są one jednak skuteczne, gdyż składy/magazyny to bardzo często duże powierzchnie, nierzadko na wolnej przestrzeni lub w przewiewnych wiatach.

Późny etap samoistnego zapłonu składowiska biomasy
Późny etap samoistnego zapłonu składowiska biomasy

Termowizyjna odpowiedź

Rozwiązaniem problemu rozprzestrzeniania samozapłonu i/lub pożaru w magazynach paliw alternatywnych i składowiskach odpadów, jest zastosowanie termowizyjnego systemu wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego.

Dlaczego  termowizja jest skuteczniejsza niż detekcja gazów? Po pierwsze, system termowizyjny ostrzega o zagrożeniu znacznie wcześniej, przed wystąpieniem pożaru, ponieważ analizuje wzrost temperatury magazynowanego paliwa/odpadów, który jest w konsekwencji odpowiedzialny za samozapłon. Po drugie, w odróżnieniu od czujek dymu oraz gazów, system termowizyjny może wykrywać wzrost temperatury i/lub pożar nawet z bardzo dużej odległości – nie jest wymagane dostanie się dymu/gazu bezpośrednio do czujnika. Te dwie podstawowe cechy decydują o tym, że termowizja często dużo skuteczniej zabezpiecza magazyny paliw alternatywnych i/lub składowiska odpadów.

 

Typowy system składa się z dwóch lub więcej kamer termowizyjnych oraz sterownika PLC lub centralnego serwera z oprogramowaniem, które zapewniają przejrzyste obrazowanie oraz automatyczne uruchomienie alarmu w chwili wykrycia punktu zapalnego. Kamery zabudowane są na siłownikach obrotowych, pozwalających na obrót kamery o 360° w poziomie oraz ok. 180° w pionie. Każdą kamerę można, w zależności od wymiarów składowiska oraz lokalizacji montażu, wyposażyć w jedną z czterech dostępnych optyk wąsko- i szerokokątnych. W odróżnieniu od systemów wizyjnych, termowizja nie wymaga uwagi operatora ani analizowania obrazu – sygnał z kamery może być przesyłany do PLC/serwera/systemów typu SSP/SAP cyfrowo kablem (do 100 m bez wzmacniaczy), światłowodowo (do 2 km) lub bezprzewodowo. Tym co odróżnia termowizję od systemów wizyjnych jest także to, że dla system termowizyjnego żadnym problemem nie jest praca w nocy, bez oświetlenia.

Kamera obrotowa skanująca magazyn RDF
Kamera obrotowa skanująca magazyn RDF
Magazyn paliwa alternatywnego RDF
Magazyn paliwa alternatywnego RDF

Cały system obsługuje się z poziomu oprogramowania, które pozwala na programowanie ruchów kamer, wizualizację danych termicznych, ustawianie alarmów czy archiwizację. System pozwala także na  rozpoznawanie i pomijanie fałszywych alarmów, mogących powstawać od gorących maszyn, przenośników, a nawet od pracujących ludzi.

System termowizyjny – zalety:

  • wcześnie, automatycznie wykrywa punkty zapalne,
  • jest bezobsługowy,
  • pozwala ubezpieczyć obiekt lub zredukować koszty ubezpieczenia,
  • alarmuje i inicjuje działania zapobiegawcze,
  • rozpoznaje i pomija fałszywe alarmy (np. maszyny, przenośniki, osoby),
  • jest łatwy w montażu i w pełni zautomatyzowany,
  • jest zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach (zapylenie, deszcz, mróz, śnieżyce, noc),
  • posiada zakres temperaturowy pomiaru 0 … +500°C,
  • wskazuje dokładne miejsce zarzewia.

W Polsce powstaje obecnie wiele nowych instalacji przetwarzania odpadów, produkcji paliw alternatywnych, produkcji oraz magazynowania materiałów łatwopalnych. Zakłady te wymagają często innego, bardziej nowoczesnego podejścia do ochrony przeciwpożarowej i zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Inteligentne, termowizyjne systemy wykrywania zarzewi stanowią właśnie takie uzupełnienie tradycyjnych technik, a w wielu przypadkach są jedyną skuteczną alternatywą.


Wpis opaty o artykuł w magazynie „Pod kontrolą”:

„Monitoring termowizyjny ppoż. magazynów paliw alternatywnych oraz składów materiałów łatwopalnych”

 

ppoż. w magazynach paliw alternatywnych oraz składach materiałów łatwopalnych

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Manometry
Pomiary ciśnienia

Jaki manometr wybrać?

Manometry ze sprężystymi elementami pomiarowymi (takimi jak rurka Bourdona, membrana, puszka) stanowią dużą grupę przyrządów stosowanych w technice pomiarowej. Wykorzystywane są do pomiaru ciśnienia praktycznie

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco