praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Odwadniacz do kotłów (kociołków) – który wybrać?

W  poprzednim wpisie podpowiedzieliśmy Państwu, czym się kierować podczas wyboru odpowiedniego odwadniacza do rurociągów przesyłowych. Kontynuując temat odwadniania systemów parowych, skupimy się dziś na kwestii odwadniania kociołków. Jak wybrać prawidłowy odwadniacz do kotłów?

Odwadnianie kociołków grzewczych

Kociołki grzewcze to naczynia wyposażone w płaszcze parowe, z których oddawana jest energia. Mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, dlatego warto przyjrzeć się bliżej ich prawidłowemu odwadnianiu. Najważniejszym i najczęściej napotykanym problemem podczas odwadniania kociołków parowych są korki powietrze powstające w ich płaszczach. Uwięzione powietrze powoduje spadek temperatury. Zazwyczaj proces z wykorzystaniem kociołków polega na utrzymaniu jednolitej temperatury wsadu – produktu, a krytyczna jest temperatura „gotowania”.

 Układ podgrzewania produktu w kociołku warzelnym
Układ podgrzewania produktu w kociołku warzelnym

Nagromadzone powietrze może spowodować duże wahania temperatury, co w efekcie może spowodować spalenie produktu i/lub spowolnienie produkcji. Dlatego warto zauważyć, że pod pewnymi warunkami nawet połowa z 1% objętości powietrza w parze może tworzyć warstwę izolacyjną na powierzchni wymiany ciepła i zmniejszyć wydajność nawet o 50%. Kociołki wymagają ciągłego odprowadzania kondensatu, bo jego gromadzenie prowadzi do problemów w regulacji temperatury, spadek wydajności i powoduje uderzenia wodne. Jak wybrać odpowiedni odwadniacz do kotłów?

Zalecany typ odwadniacza do kociołków

Na co należy zwrócić uwagę podczas doboru odwadniacza do kotła? Przede wszystkim odwadniacz powinien zapewnić ciągłe odpowietrzanie oraz być odpornym na uderzenia wodne. Ponadto ważna jest żywotność odwadniacza i jego zdolność do odprowadzania zanieczyszczeń.

Rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest zastosowanie odwadniacza dzwonowego z powiększonym otworem odpowietrzającym w dzwonie, alternatywnie odwadniacz pływakowy bimetaliczny.

Odwadniacz dzwonowy

Jego konstrukcja jest banalna bo składa się z dzwonu (odwróconej szklanki), który umieszczony jest w zwartym, solidnym korpusie, gotowym sprostać skrajnym sytuacjom takim jak uderzenia wodne. Ponieważ działają wydajnie przez dłuższy czas, odwadniacze dzwonowe Armstrong zapewniają znaczną oszczędność energii, obniżając koszty wymiany i eksploatacji. Ich konstrukcja jest rozbieralna, co pozwala na wymianę części wewnętrznych, przez co zwiększa oszczędności konserwacyjne. Unikalny system dźwigni zwielokrotnia siłę wywieraną przez dzwon, aby otworzyć zawór odwadniacza pod wpływem ciśnienia układu parowego. Mechanizm porusza się swobodnie i nie ma stałych sworzni, które powodują zużycie lub tarcie.

Odwadniacz dzwonowy
Odwadniacz dzwonowy

Odwadniacz pływakowy

Odwadniacze pływakowe cechują się ciągłym odprowadzaniem kondensatu i znakomitymi możliwościami odpowietrzającymi. Zmienne ciśnienia powodują zmianę w ilości odprowadzanego kondensatu, a także powietrza oraz gazów. Są to niezwykle ciężkie warunki pracy, w których odwadniacze pływakowe sprawdzają się bardzo dobrze. Odwadniacze pływakowe są niezrównane w pracy przy dużym obciążeniu konstrukcji. Mechanizm wewnętrzny jest wykonany ze stali nierdzewnej i jest utwardzany. 

Odwadniacz pływakowy bimetaliczny
Odwadniacz pływakowy bimetaliczny

Reasumując, najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odwadniacza do kotów, to:

  • możliwość gromadzenia się powietrza,
  • występowanie uderzeń wodnych,
  • odprowadzenie dużej ilości kondensatu w krótkim czasie, szczególnie przy zmiennym ciśnieniu.
Więcej szczegółów w temacie odwadniania kotłów znaleźć można w najnowszym numerze Pod kontrolą:

https://www.podkontrola.pl/prawidlowe-odwadnianie-systemow-parowych-cz-1/

Zobacz także artykuł :„Dobór odwadniacza w systemie parowym – na co zwrócić uwagę?

Odwadniacz do kotłów (kociołków) – który wybrać?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco