praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Odwadniacze do wężownic parowych – podpowiadamy, który wybrać.

Odwadniacz parowy powinien automatyczne odprowadzać kondensat i powietrze z rurociągów parowych. Minimalizuje również straty, odprowadza niekondensujące się gazy, jest odporny na zanieczyszczenia i korozję oraz prawidłowo pracuje przy przeciwciśnieniu. Aby cieszyć się wszystkimi wymaganymi cechami, niezwykle istotne jest, by prawidłowo dobrać typ odwadniacza. Tak, aby był odpowiedni dla panującego ciśnienia roboczego i sprostał ilością kondensatu, który jest do odwodnienia. Ponadto, odwadniacz należy prawidłowo zamontować i odpowiednio eksploatować. Odwodnimy dziś system parowy skupiając się na wężownicach.

Odwadnianie wężownic parowych

Zbiorniki z wodą lub chemikaliami bardzo często wyposażone są w wężownice. Dobierając odwadniacze dla wężownic parowych należy trzymać się zasady, która mówi, że podnosząc temperaturę 500 litrów wody o 1°C otrzymamy 1 kilogram kondensatu z pary. W zależności od warunków panujących w wężownicy, kondensat możemy odprowadzać grawitacyjnie lub za pomocą syfonu. Podobnie jak w przypadku wymienników ciepła, kluczowe jest ciśnienie.
Jeżeli odwodnienie jest grawitacyjne, niezwykle istotne jest umiejscowienie odwadniacza poniżej wężownicy. Przy zmiennym ciśnieniu należy pamiętać natomiast o zastosowaniu przerywacza próżni oraz odpowiedniej kieszeni odwadniającej. Wesprze to proces odwadniania w jego szczytowym punkcie przy niskim ciśnieniu różnicowym. Należy unikać podnoszeniu rurociągu kondensatu za odwadniaczem i zapewnić dodatnie ciśnienie różnicowe. Z kolei jeśli przed odwadniaczem następuje podnoszenie na skutek zastosowanego syfonu, należy użyć odwadniacz dzwonowy DC (z ang. differential condensate controller) z opcją regulacji kondensatu za pomocą by-passu.

Odwadnianie wężownic parowych
Odwadnianie wężownic parowych

Odwadniacze dla wężownic parowych ze stałym ciśnieniem

Preferowanym typem dla wężownic parowych przy stałym ciśnieniu jest odwadniacz dzwonowy z powiększonym otworem odpowietrzającym. Najbardziej popularny odwadniacz tego typu to odwadniacz serii 800. Charakteryzują się przyłączem gwintowanym, wykonaniem żeliwnym, zabudową poziomą, wydajnością do 9000 kg/h kondensatu a przede wszystkim niezawodnością. Zapewnia efektywne odprowadzanie kondensatu z praktycznie wszystkich typów urządzeń wykorzystujących parę.  Odwadniacz działa wydajnie przez dłuższy czas, zapewnia znaczną oszczędność energii i obniżają koszty wymiany oraz eksploatacji. Jego konstrukcja jest rozbieralna, co pozwala na wymianę części wewnętrznych oraz zwiększa oszczędności konserwacyjne.

odwadniacz z powiększonym otworem odpowietrzającym
odwadniacz z powiększonym otworem odpowietrzającym

Alternatywą jest odwadniacz pływakowo- termostatyczny. Zalecamy użycie odwadniacza serii AIC, który ma wysoką wydajność w odprowadzaniu powietrza i CO2 oraz długą żywotność.  Seria AIC odwadniaczy pływakowych, termostatycznych jest idealnym rozwiązaniem dla zastosowań gdzie zachodzi potrzeba szybkiego odprowadzania powietrza i nie skroplonych gazów przy uruchomieniu.

odwadniacz pływakowo-termostatyczny
odwadniacz pływakowo-termostatyczny

Typy rozwiązań przy ciśnieniu zmiennym

Przy zmiennym ciśnieniu najlepiej sprawdzi się  odwadniacz pływakowo – termostatyczny, jednak dobrym wyborem będzie również kontroler różnicowy.

Automatyczne różnicowe kontrolery DC są projektowane do działania w aplikacjach, gdzie kondensat musi być unoszony z punktu odwadniania.  Sprawdzą się również w grawitacyjnych aplikacjach, w których wzrastająca prędkość wspiera odwadnianie kondensatu. Odwadniacze  tej serii wykonane są z żeliwa.

Podczas unoszenia kondensatu z punktu odwodnienia powstała redukcja ciśnienia powoduje, że część tego kondensatu zmienia się w parę wtórną. Wzrastająca prędkość wraz z odwadnianiem grawitacyjnym wspiera ekstrakcje kondensatu i powietrza do DC. Wzrost prędkości spowodowany jest poprzez wewnętrzny by-pass kontrolowany ręcznym zaworem tak, aby kontroler kondensatu automatycznie odpowietrzył by-passa lub odprowadził parę wtórną, która może być skierowana do linii powrotu kondensatu lub do kolejnych wymienników ciepła.

kontrolor różnicowy DC
kontroler różnicowy DC

Podsumowując, rozważny i prawidłowy dobór odwadniaczy oraz sukcesywna konserwacja zapewnia utrzymanie wysokiej efektywności wężownic parowych.  Odpowiedni odwadniacz redukcje awaryjność urządzeń, i co równie istotne, zapewnia większy spokój służb utrzymania ruchu.

Więcej w temacie odwadniania wężownic parowych, znaleźć można w naszym najnowszym numerze „Pod kontrolą”:

https://www.podkontrola.pl/prawidlowe-odwadnianie-systemow-parowych-cz-2/

Odwadniacze do wężownic parowych – podpowiadamy, który wybrać.

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Armatura

Jak wybrać odwadniacz do wymienników ciepła?

Kontynuując temat odwadniania systemów parowych, zajmiemy się dziś problemem dobrania prawidłowego odwadniacza do wymienników ciepła. Poruszyliśmy już kwestię odwadniania rurociągów przesyłowych, kociołków parowych, dziś podpowiemy

Czytaj więcej »
Analiza i detekcja gazów

Detektory gazu osobiste-monitoring online

Zapewnienie bezpieczeństwa oraz ciągłości ruchu są niezwykle istotne dla zwiększenia wydajności zakładu. Ochrona pracowników w sytuacjach kryzysowych jest priorytetowa, dlatego tak ważne jest aktywne monitorowanie

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco