praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Odwadniacze do wężownic parowych – podpowiadamy, który wybrać.

Odwadniacz parowy powinien automatyczne odprowadzać kondensat i powietrze z rurociągów parowych. Minimalizuje również straty, odprowadza niekondensujące się gazy, jest odporny na zanieczyszczenia i korozję oraz prawidłowo pracuje przy przeciwciśnieniu. Aby cieszyć się wszystkimi wymaganymi cechami, niezwykle istotne jest, by prawidłowo dobrać typ odwadniacza. Tak, aby był odpowiedni dla panującego ciśnienia roboczego i sprostał ilością kondensatu, który jest do odwodnienia. Ponadto, odwadniacz należy prawidłowo zamontować i odpowiednio eksploatować. Odwodnimy dziś system parowy skupiając się na wężownicach.

Odwadnianie wężownic parowych

Zbiorniki z wodą lub chemikaliami bardzo często wyposażone są w wężownice. Dobierając odwadniacze dla wężownic parowych należy trzymać się zasady, która mówi, że podnosząc temperaturę 500 litrów wody o 1°C otrzymamy 1 kilogram kondensatu z pary. W zależności od warunków panujących w wężownicy, kondensat możemy odprowadzać grawitacyjnie lub za pomocą syfonu. Podobnie jak w przypadku wymienników ciepła, kluczowe jest ciśnienie.
Jeżeli odwodnienie jest grawitacyjne, niezwykle istotne jest umiejscowienie odwadniacza poniżej wężownicy. Przy zmiennym ciśnieniu należy pamiętać natomiast o zastosowaniu przerywacza próżni oraz odpowiedniej kieszeni odwadniającej. Wesprze to proces odwadniania w jego szczytowym punkcie przy niskim ciśnieniu różnicowym. Należy unikać podnoszeniu rurociągu kondensatu za odwadniaczem i zapewnić dodatnie ciśnienie różnicowe. Z kolei jeśli przed odwadniaczem następuje podnoszenie na skutek zastosowanego syfonu, należy użyć odwadniacz dzwonowy DC (z ang. differential condensate controller) z opcją regulacji kondensatu za pomocą by-passu.

Odwadnianie wężownic parowych
Odwadnianie wężownic parowych

Odwadniacze dla wężownic parowych ze stałym ciśnieniem

Preferowanym typem dla wężownic parowych przy stałym ciśnieniu jest odwadniacz dzwonowy z powiększonym otworem odpowietrzającym. Najbardziej popularny odwadniacz tego typu to odwadniacz serii 800. Charakteryzują się przyłączem gwintowanym, wykonaniem żeliwnym, zabudową poziomą, wydajnością do 9000 kg/h kondensatu a przede wszystkim niezawodnością. Zapewnia efektywne odprowadzanie kondensatu z praktycznie wszystkich typów urządzeń wykorzystujących parę.  Odwadniacz działa wydajnie przez dłuższy czas, zapewnia znaczną oszczędność energii i obniżają koszty wymiany oraz eksploatacji. Jego konstrukcja jest rozbieralna, co pozwala na wymianę części wewnętrznych oraz zwiększa oszczędności konserwacyjne.

odwadniacz z powiększonym otworem odpowietrzającym
odwadniacz z powiększonym otworem odpowietrzającym

Alternatywą jest odwadniacz pływakowo- termostatyczny. Zalecamy użycie odwadniacza serii AIC, który ma wysoką wydajność w odprowadzaniu powietrza i CO2 oraz długą żywotność.  Seria AIC odwadniaczy pływakowych, termostatycznych jest idealnym rozwiązaniem dla zastosowań gdzie zachodzi potrzeba szybkiego odprowadzania powietrza i nie skroplonych gazów przy uruchomieniu.

odwadniacz pływakowo-termostatyczny
odwadniacz pływakowo-termostatyczny

Typy rozwiązań przy ciśnieniu zmiennym

Przy zmiennym ciśnieniu najlepiej sprawdzi się  odwadniacz pływakowo – termostatyczny, jednak dobrym wyborem będzie również kontroler różnicowy.

Automatyczne różnicowe kontrolery DC są projektowane do działania w aplikacjach, gdzie kondensat musi być unoszony z punktu odwadniania.  Sprawdzą się również w grawitacyjnych aplikacjach, w których wzrastająca prędkość wspiera odwadnianie kondensatu. Odwadniacze  tej serii wykonane są z żeliwa.

Podczas unoszenia kondensatu z punktu odwodnienia powstała redukcja ciśnienia powoduje, że część tego kondensatu zmienia się w parę wtórną. Wzrastająca prędkość wraz z odwadnianiem grawitacyjnym wspiera ekstrakcje kondensatu i powietrza do DC. Wzrost prędkości spowodowany jest poprzez wewnętrzny by-pass kontrolowany ręcznym zaworem tak, aby kontroler kondensatu automatycznie odpowietrzył by-passa lub odprowadził parę wtórną, która może być skierowana do linii powrotu kondensatu lub do kolejnych wymienników ciepła.

kontrolor różnicowy DC
kontroler różnicowy DC

Podsumowując, rozważny i prawidłowy dobór odwadniaczy oraz sukcesywna konserwacja zapewnia utrzymanie wysokiej efektywności wężownic parowych.  Odpowiedni odwadniacz redukcje awaryjność urządzeń, i co równie istotne, zapewnia większy spokój służb utrzymania ruchu.

Więcej w temacie odwadniania wężownic parowych, znaleźć można w naszym najnowszym numerze „Pod kontrolą”:

https://www.podkontrola.pl/prawidlowe-odwadnianie-systemow-parowych-cz-2/

Odwadniacze do wężownic parowych – podpowiadamy, który wybrać.

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary przepływu

Przepływ gorących cieczy – czym mierzyć?

Wiele procesów technologicznych często wymaga podwyższonej temperatury mediów w celu poprawienia efektywności prowadzonego pomiaru. Niejednokrotnie wiąże się to z ograniczeniami wykorzystywanej aparatury kontrolno-pomiarowej, a doskonałym

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco