praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Przepływomierze do gazów do rurociągów o dużych średnicach

Opomiarowanie kanałów i rurociągów o dużych średnicach to często niełatwe przedsięwzięcie wymagające wzięcia pod uwagę wielu czynników. Wymiary, lokalizacja instalacji zasilających powietrzem układy spalania, odprowadzające spaliny, monitorujące emisję, wentylacyjne i klimatyzacyjne (HVAC), wymuszają konieczność poprowadzenia drugich dróg kablowych. Niejednokrotnie wiąże się to z narażeniem urządzeń pomiarowych na zmienne warunki atmosferyczne. Dobrym rozwiązaniem w celu przeprowadzenia bezpiecznego pomiaru okazuje się wykorzystanie gazowych przepływomierzy termicznych, masowych.

Profil przepływu – pierwszy krok do dobrego pomiaru

Profil przepływu to bardzo ważne zagadnienie. W pełni ukształtowany profil jest wtedy, kiedy dostępny jest wystarczająco długi odcinek prosty. Jednak trzeba mieć na uwadze, że dla rurociągów mniejszych niż DN 300 profil przyjmuje kształt paraboli, która dla rurociągów powyżej DN 300 staje się coraz bardziej płaska. Różnica między prędkością maksymalną a średnią jest mniejsza niż w przypadku profilu standardowego. Pozwala to na zastosowanie wielopunktowego pomiaru.

Przykład pomiaru uśredniającego
Przykład pomiaru uśredniającego

 

Ideą stojącą za takim sposobem ich umiejscowienia jest podział przekroju rurociągu na równe pola powierzchni.

Przykład rozmieszczenia sond w kanale okrągłym
Przykład rozmieszczenia sond w kanale okrągłym

Dla kanałów prostokątnych ważne jest, aby czujnik był umieszczony w środkach wyznaczonych pól.

Przykład rozmieszczenia sond dla kanałów prostokątnych
Przykład rozmieszczenia sond dla kanałów prostokątnych

 

Który przepływomierz do gazu wybrać?

Do wielopunktowych pomiarów gazociągów w aplikacjach wielkośrednicowych stworzone zostały przepływomierze termiczne, masowe. Firma Fluid Components International w swojej ofercie posiada wiele modeli dedykowanym tym pomiarom.

Przepływomierz do gazu MT 100 to model, który występuje w dwóch odmianach. Pierwszy to MT100M, czyli tak zwany masztowy z możliwością pomiaru przepływu w kilku punktach poprzez jedno przyłącze, co ma szczególne znaczenie w przypadkach ograniczonego dostępu do rurociągu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ze względu na wagę i rozmiar sondy, montaż (i demontaż) może stanowić problem, zwłaszcza przy instalacji na wysokości. Awaria oznacza brak pomiaru przepływu do czasu usunięcia usterki – sonda musi bowiem w całości być odesłana do serwisu. Układ pomiarowy przepływomierza może zawierać od dwóch do ośmiu punktów, w zależności od wymagań aplikacji oraz klienta. Druga wersja MT100S posiada możliwość pomiaru każdego punktu osobną sondą. Wymaga to dobrego dostępu  do miejsca montażu, ale jest to o wiele bardziej praktyczne rozwiązanie niż wersja masztowa. W przypadku awarii którejś z sond nie ma potrzeby demontowania pozostałych, przez co cały czas prowadzony jest pomiar przepływu. Sondy są odporne na działanie wysokiej temperatury oraz zanieczyszczeń. Nie zawierają części ruchomych, co zmniejsza ryzyko awarii mechanicznych.

Model MT100
Model MT100

Przepływomierze do gazu MT 100 posiadają w standardzie funkcję samodiagnostyki kalibracji przepływomierza. Polega ona na wykonaniu wzorcowania i samosprawdzenia dryftu układu elektronicznego dla każdego punktu z czujnikiem w układzie pomiarowym bez konieczności wyciągania urządzenia i przerywania procesu. Przetwornik wyposażony jest rownież w duży, kolorowy wyświetlacz dotykowy umożliwiający stały monitoring natężenia przepływu, temperatury, a także stanu czujników.

Kolejny model przepływomierza gazowego to wersja ST102A. Urządzenie stanowi układ złożony z dwóch sond ST100 połączonych z przetwornikiem przeznaczony do pomiaru przepływu w rurociągach, dla których pomiar w dwóch punktach jest optymalnym rozwiązaniem. Przepływomierze posiadają jedno wyjście analogowe, ale istnieje możliwość zastosowania uśrednionego pomiaru z dwóch par ST102A obliczanego przez jeden z przetworników, co w sumie daje pomiar w 4 punktach instalacji. ST102A oferuje niemal to samo co seria MT100, z tą różnicą, że ST102A nie posiada funkcji samodiagnostyki. Możliwe jest za to zaprogramowanie aż pięciu różnych kalibracji, co znacząco zwiększa użyteczność tego rozwiązania.

Model ST102A
Model ST102A

Mimo, że pomiar przepływu gazów w aplikacjach wielkośrednicowych nie jest prostym zadaniem, przepływomierze termiczne, masowe dostarczone przez firmę FCI; są w stanie sprostać temu wyzwaniu. Zapewniają jednocześnie stabilny pomiar przepływu i są odporne na niekorzystne warunki aplikacji oraz wymagające minimum konserwacji.

 

Więcej szczegółów na temat pomiarów przepływu gazów za pomocą przepływomierzy termicznych znajdziesz na łamach naszego kwartalnika Pod Kontrolą:

Akademia automatyki: Pomiar przepływu gazów w aplikacjach wielkośrednicowych za pomocą przepływomierzy termicznych masowych

 

Przepływomierze do gazów do rurociągów o dużych średnicach

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Odwadniacze

„Napuchnięty” odwadniacz zimą!

Za oknem zima, a temperatura nie nastraja do długiego przebywania poza ogrzewanymi pomieszczeniami. Jeszcze większe katusze „przeżywają” nasze instalacje, szczególnie te na zewnątrz. Masz instalację

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco