praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Siłowniki elektryczne – uniwersalne rozwiązanie

Błyskawiczny rozwój przemysłu wymusza na producentach urządzeń wykorzystywanie elastycznych rozwiązań dostosowanych do zmieniających się warunków. Brak konieczności ciągłej wymiany urządzeń przekłada się również na oszczędności finansowe.  Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są siłowniki elektryczne PS Automation: liniowe oraz obrotowe.

Siłowniki elektryczne – uniwersalne rozwiązanie

Siłowniki elektryczne pozwalają na pełną parametryzację w zależności od zapotrzebowania klienta czy zmian zachodzących podczas unowocześniania zakładu przemysłowego. Zmiany wszystkich ustawień można dokonać przy użyciu konwertera łączącego siłownik z komputerem klasy PC oraz dedykowanego oprogramowania PSCS.  W skład serii inteligentnych siłowników elektrycznych wchodzą siłowniki liniowe (PSL) dedykowane do zaworów grzybkowych oraz siłowniki obrotowe (PSQ) – przeznaczone do zaworów kulowych, przepustnic, żaluzji czy innej armatury wymagającej do działania obrotu 0 90º. Siłowniki liniowe mają szeroką gamę dostępnych sił – od 2,3 do 25 kN, natomiast seria siłowników obrotowych charakteryzuje się momentami obrotowymi na poziomie 130–1000 Nm.

Siłowniki elektryczne PS Automation serii PSL
Siłowniki elektryczne PS Automation serii PSL
Siłowniki elektryczne PS Automation serii PSQ
Siłowniki elektryczne PS Automation serii PSQ
Parametryzacja siłowników elektrycznych

Po podłączeniu konwertera, uruchomieniu oprogramowania oraz pobraniu do programu informacji o bieżącej konfiguracji z siłownika, ukaże się okno dialogowe. Użytkownik poinformowany zostaje o aktualnej wersji firmware’u, numerze seryjnym oraz o teraźniejszym stanie siłownika. Jeśli został prawidłowo podłączony i skonfigurowany, operator otrzyma informację o braku nieprawidłowości. O wszelkich problemach, które mogłyby się pojawić, użytkownik zostanie natychmiast poinformowany.

Kluczową zaletą siłowników elektrycznych PS Automation jest możliwość ich parametryzacji w zależności od zapotrzebowania. Siłowniki przystosowane do sterowania trójpunktowego (otwórz/stop/zamknij) mogą w każdym momencie być przesterowane na sygnał analogowy (np. 4–20mA lub 2–10V) bez konieczności demontażu. Po przejściu do menu konfiguracyjnego, w zakładce dotyczącej sygnału sterującego oraz zwrotnego, możliwa jest zmiana sposobu sterowania napędem. W ustawieniach użytkownik ma możliwość wyboru – sterowanie trójpunktowe, czy z użyciem sygnału  analogowego – prądowego lub z napięciem. Podobnie jest w przypadku sygnału zwrotnego, który wykorzystywany jest jako informacja o położeniu zaworu dla sterownika. W zależności od używanego standardu, użytkownik może ustawić oba sygnały na 0(2)–10V lub 0(4)–20mA.

Ustawienie sygnału we/wy siłownika elektrycznego
Ustawienie sygnału we/wy siłownika elektrycznego

Siłowniki elektryczne podstawą dokładnego ruchu

W przypadku, w którym pojawia się potrzeba uzyskana precyzyjnego i płynnego ruchu,  elektryczne siłowniki liniowe okazują się rozwiązaniem doskonałym. Swoje zastosowanie siłowniki liniowe znajdują we wszelkiego rodzaju rozwiązaniach, w których wymagane jest pochylanie, podnoszenie, pchanie lub ciągnięcie z dużą siłą. Elektryczne siłowniki obrotowe natomiast działają poprzez zamianę energii elektrycznej w mechaniczny moment siły, który wywołuje ruch silnika. Umożliwiają otwieranie i zamykanie zaworów.

Dzięki użyciu siłowników elektrycznych, możliwie staje się lepsze zarządzanie zasobami firmy, planowanie produkcji czy zarządzanie całym cyklem życia produktu. Warto inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które bezpośrednio przekładają się na oszczędności, umożliwiają skrócenie czasu produkcyjnego oraz zwiększają konkurencyjność produktu. Siłowniki elektryczne PS Automation z pewnością do takich rozwiązań należą.

Więcej szczegółów na temat siłowników elektrycznych, można znaleźć pod linkiem:

https://www.podkontrola.pl/dobra-praktyka-parametryzacja-napedu-podazajaca-za-zmianami/

Siłowniki elektryczne – uniwersalne rozwiązanie

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco