praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Czym się kierować wybierając odwadniacz do nagrzewnic parowych?

Od jakiegoś czasu przedstawiamy sposoby na odpowiednie odwadnianie systemów parowych. Omówiliśmy istotę prawidłowego odwadniania, przeanalizowaliśmy zagrożenia związane zarówno z zalegającym kondensatem w rurociągach, jak i gromadzeniem się powietrza. Skupiliśmy się także na odwadnianiu urządzeń wymiennikowych, kociołków warzelnych, wężownic ciepła i autoklawów. Dziś odpowiemy na pytanie, czym kierować się wybierając odwadniacz do nagrzewnic parowych.

Odwadniacz do nagrzewnic parowych – najczęściej spotykane problemy

Urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, takie jak nagrzewnice parowe, znajdują się praktycznie we wszystkich zakładach przemysłowych, niezależnie od branży.  Odwadnianie nagrzewnic to aplikacje, które nie są skomplikowane i wymagają bardzo niewielkiej rutynowej konserwacji. W konsekwencji odwadniacze bywają zaniedbywane przez długi czas, a w skrajnych przypadkach nawet się o nich zapomina. Jeden z problemów wynikających z takiego zaniedbania, to nieodprowadzony kondensat w wężownicy, co może spowodować jej uszkodzenie w wyniku zamarzania, korozji czy uderzeń wodnych.

Jak skutecznie odwadniać nagrzewnice parowe?

Nagrzewnice wykorzystuje się także w procesach przemysłowych. Służą one przede wszystkim do suszenia papieru, tarcicy, mleka, skrobi i wielu innych produktów. W tym celu wykorzystywane są suszarki lub suszarki tunelowe. W porównaniu z nagrzewnicami powietrza do ogrzewania pomieszczeń, nagrzewnice procesowe pracują w bardzo wysokiej temperaturze, a temperatura sięgająca nawet 260°C nie jest rzadkością. Te ekstremalnie wysokotemperaturowe zastosowania wymagają wysokiego ciśnienia i czasami również pary przegrzanej. W takich instalacjach montaż odwadniaczy zaleca się poniżej wężownicy w odległości 250 – 300 mm przy uwzględnieniu zastosowania kieszeni odwadniającej  wysokości co najmniej 150 mm. Zaleca się też stosowanie przerywaczy próżni między odwadniaczem, a wężownicą oraz odpowietrzników na każdej wężownicy.

Odpowietrzniki montuje się w górnym punkcie, aby usunąć powietrze i inne nieskraplające się gazy, które mogą powodować korozję. Tak jak to miało miejsce w przypadku wężownic montowanych w zbiornikach, rozważamy ciśnienie stałe i zmienne oraz jego wartość.

Odwadnianie nagrzewnic parowych
Odwadnianie nagrzewnic parowych

Odwadniacz do nagrzewnic parowych dla ciśnienia stałego

Biorąc pod uwagę ciśnienie stałe, należy rozróżnić jego wysokość. Do 2 bar preferujemy odwadniacze dzwonowe, powyżej 2 bar, odwadniacze dzwonowe z powiększonym otworem odpowietrzającym.

Odwadniacz dzwonowy z powiększonym otworem odpowietrzającym
Odwadniacz dzwonowy z powiększonym otworem odpowietrzającym

Odwadniacz dzwonowy ARMSTRONG serii 800 serii 800 to najbardziej popularny model wśród odwadniaczy dzwonowych. Odwadniacz charakteryzuje się przyłączem gwintowanym, wykonaniem żeliwnym, zabudową poziomą, wydajnością (w zależności od typu) do 9000 kg/h kondensatu a przede wszystkim niezawodnością.

Alternatywny typ odwadniacza do nagrzewnic parowych dla ciśnienia stałego będzie odwadniacz pływakowo- termostatyczny z powiększonym otworem odpowietrzającym

 

Odwadnianie nagrzewnic parowych dla ciśnienia zmiennego

Przy odwadnianiu nagrzewnic parowych dla ciśnienia zmiennego również powinniśmy wziąć pod uwagę jego wysokość. Preferowanym typem odwadniacza dla nagrzewnic parowych z ciśnieniem do 2 bar oraz powyżej, jest odwadniacz pływakowo-termostatyczny

Odwaniacz dzwonowy z powiększonym otworem odpowietrzającym
Odwaniacz pływakowy zamontowany na konektorze

Jako alternatywę w obu przypadkach proponujemy zastosowanie odwadniacza dzwonowego z powiększonym otworem odpowietrzającym.

Preferowany typ odwadniaczy dla nagrzewnic parowych
Preferowany typ odwadniaczy dla nagrzewnic parowych

Podsumowując, wybór odpowiedniego odwadniacza do nagrzewnic parowych jest bardzo ważny. Kluczowe jest ciśnienie, na jakim ma pracować odwadniacz, tj. jego wartość i czy jest ono stałe, czy zmienne. Ma to istotny wpływ na dobór, w szczególności na technologię odwadniacza nadającego się dla danej aplikacji.

Pamiętać należy przy tym, że tylko rozważny i prawidłowy dobór oraz sukcesywna konserwacja zapewni utrzymanie wysokiej efektywności urządzeń parowych.

Więcej szczegółów na temat odwadniania nagrzewnic parowych znaleźć można w naszym najnowszym numerze Pod kontrolą:

https://www.podkontrola.pl/prawidlowe-odwadnianie-systemow-parowych-cz-2/

Czym się kierować wybierając odwadniacz do nagrzewnic parowych?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary fizykochemiczne

Wiskozymetry do pomiarów lepkości w przemyśle

Hydramotion to angielski producent przemysłowych wiskozymetrów. Dzięki niezwykle zaawansowanemu, wieloletniemu programowi badań i rozwoju,  Hydramotion dostarcza jedne z najbardziej przełomowych i wysokowydajnych lepkościomierzy. Rozwiązania tej

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco